Perşembe   |   19 Ekim 2017   |         
 
3D LAZER TEKNOLOJİLERİ GENEL BAKIŞ / TEKNİK ÖZELLİKLER / UYGULAMALAR
Makine Konsepti

Ana yapı sağlam, gerilimi alınmış kaynaklı bir gövde olarak tasarlanmıştır. Hareketli parçaların büyük bir kısmı asgari ağırlıkta olup, azami yükler için geliştirilmiş dayanıklı alüminyum alaşımlardan üretilmiştir. Yüksek hassasiyete sahip doğrusal kızaklar konum hassasiyeti, yüksek hız ve ivme sağlamaktadır. FEA / Sonlu Elemanlar Analizi sonuçlarına uygun olarak geliştirilen tasarım ve gerçek testler ile makine ana yapısına mükemmel bir doğrusallık, mekanik istikrar ve statik/dinamik hassasiyet kazandırılmıştır.

Kesme Kafası

Kesme kafası 2 adet doğrudan tahrikli döner eksen ve bir adet doğrusal artıksıl eksenle donatılmıştır. Farklı malzeme türleri ve kalınlıkları için odak noktasının konumu, yüzey formu değiştirilebilen ayna yardımıyla 8mm boyunca kontrol edilebilmektedir. B eksenine bağlı olan kesme ucu çarpma sırasında oluşabilecek hasardan korunabilmek için yaylı bir mafsal bağlantı yapısına sahiptir. Çarpışma sırasında kesme ucu mafsal bağlantı yardımı ile oynar, kesme ucuna entegre olan sensörleri sayesinde de hareket derhal durdurulur. Sonrasında, kesme ucu, yaylı mafsal bağlantısı sayesinde kolayca eski pozisyonunu alır. Doğrusal eksen kesme işlemi sırasında nozul ile iş parçası arasındaki mesafeyi sabit tutar. Dönüş sırasında sürekli temas sağlayan, bilezik şeklindeki enerji bağlantıları ve döner dağıtıcılar sayesinde C ekseni sonsuz (nx±360°) dönüş özelliğine sahiptir.

Kontrol Ünitesi

Siemens 840D sl makinenin 7 eksenini (X, Y, Z, C, B, W ve T), fiber lazer rezanatörünü, adaptif aynalı odak kontrolünü ve yükleme / boşaltma sistemlerini kontrol etmektedir. Tüm proses ve makine parametreleri teknoloji tablolarında depolanmıştır. Esnek reçete yapısı ile standart veya iş parçasına özel proses parametreleri kullanıcı dostu HMI ara yüzü üzerinden yapılandırılır. Hareketli ünite veya statik panel üzerinde konumlandırılmış 19” ekran operatöre tüm makine ve proses parametrelerini yönetmek için olanak sağlar.

Lazer Rezanatörü

Dünya çapında pazar lideri IPG Photonic tarafından üretilen mükemmel ışın parametrelerine sahip fiber lazer, 2kW ila 5kW CW optik çıkış gücü üretir. Fiber lazer yüksek ışın kalitesi, kompakt tasarım, bileşenlerin basit ve hızlı değişimi gibi benzersiz özelliklere sahiptir. Fibere özgü dalga boyu sayesinde SPACE 8030 ve SPACE 7040 serileri CO2 lazerler ile kesilmesi çok zor olan yüksek saflıktaki alüminyum alaşımları, bakır ve pirinç gibi yansıtıcı özelliklere sahip malzemeleri başarıyla kesebilmektedir. Ayrıca CO2’ye kıyasla fiber lazer ile çinko ve galvaniz kaplı çelik saclar yüksek hızla ve mükemmel bir kaliteyle kesilebilmektedir. Fiber lazerler özellikle 5-6 mm kalınlığa kadar olan ince sacların kesilmesinde geleneksel sistemlere oranla % 30 ila 50 oranında enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Proses ihtiyaçlarına (kalınlık, hız, malzeme, vb.) bağlı olarak SPACE 8030 ve SPACE 7040 için 2 ila 5 kW arasında değişen fiber lazer rezanatörü tercih edilebilir.

Koruma Kabini

Çalışma alanını tamamen kapatan koruma sistemi fiber lazerin yansımasını engelleyen malzemelerden üretilmiştir. Koruma kabini aynı zamanda kesme işlemi sırasında oluşan dumanın yayılmasını engelleyerek gaz emiş sisteminin etkin biçimde çalışmasına yardımcı olur. Koruma kabini aşağıdaki elemanları içermektedir: Space 7040: Filtre panellerinin yer aldığı tavan, makine sol tarafında bulunan ve manuel hareket ettirilen servis kapısı, otomatik hareket eden kayar ön kapı ve kişisel güvenlik donanımları ile yedek parçaların konulduğu personel dolabından oluşur. Space 8030: Yeni parçaların hızlı yerleştirilmesi ve işlenmiş parçalara kolay erişim sağlayan döner tabla, manuel hareket ettirilen yan servis kapıları, hurda taşıma konveyörü ve hurda taşıma arabası, tavanda yer alan havalandırma panelleri, yedek parçalar ve operatör ekipmanları için saklama çekmecelerinden oluşur.

Döner Tabla

Makine çalışma alanına entegre edilmiş, 0-180° dönüş hareketine sahip, üretim devam ederken parça yükleme ve boşaltma için 2 istasyonu bulunan döner tabla, her bir taraftaki fikstür için iki soket bağlantı ara yüzü ile donatılmıştır. Bu ara yüz ile bağlanan fikstürler, otomatik olarak tanımlanır ve fikstür üzerinde bulunan valf ve sensörlerin bağlantıları yapılır. Lazer ışınından korunmak amacıyla döner tabla üzerinde bir ayırıcı panel bulunmaktadır. Tabla çapı ve yükleme/boşaltma kapasitesi müşteri ihtiyaçlarına bağlı farklı özelliklerde seçilebilir.

Hareketli Tabla

Hareketli tabla müşteri gereksinimlerine uygun olarak tek ya da iki parça halinde üretilebilmektedir. Ayrıca, hareket yönü müşteri ihtiyaçlarına göre soldan sağa veya arkadan öne doğru olarak seçilebilmektedir.

Operatör Konfor Alanı

Operatör güvenlik donanımları, araç-gereçler ve yedek parçalar için geniş çekmecelere sahip personel dolabı.

Toz Emiş ve Filtre Sistemi

Emiş sistemi, tavana konumlandırılmış havalandırma fanları ve kartuş tipi filtre cihazından oluşmaktadır. Bu ünite çelik sac ve hafif alaşımlar gibi malzemelerin lazer ile kesilmesi sırasında oluşan tüm toz ve proses atık gazlarını filtre etmek için kullanılmaktadır. Kesme kafası konumuna göre kontrol edilen bölümlendirilmiş manifold sistemi sayesinde etkin bir duman emişi sağlanmakta ve filtreleme maliyetini azaltmaktadır.

COŞKUNÖZ Holding Bilgi Teknolojileri / Copyright © COŞKUNÖZ Holding 2014